– Økte matvarepriser merkes i lommeboka hver dag. Tøffere konkurranse kan bidra til lavere prisvekst og bedre tilbud til forbrukerne, sier statsministeren.
Tiltakene inkluderer:
- Bedre prisinformasjon til forbrukerne
- Bedre tilgang til butikklokaler
- Oppdatering av lov om god handelsskikk
- Mer åpenhet i verdikjeden
Regjeringen gir Konkurransetilsynet i oppdrag å prioritere dagligvarebransjen og styrke markedsovervåkingen. Forbrukertilsynet skal også få nye virkemidler.
På fredag møter statsministeren ledere fra NorgesGruppen, Coop, Reitan Retail, Oda, Orkla og Nortura for å diskutere tiltakene.
– Vi må ha fakta på bordet og sikre at konkurransen fungerer. Vi er åpne for å komme med flere tiltak, sier Støre.
Loven vil nå gjennomgås og oppdateres.
NNN mener:
– Dette er gode tiltak som vi støtter. Mange av tiltakene har vi spilt inn tidligere. Så må vi se på detaljene når forslagene til blant annet endringer i Lov om god handelsskikk kommer på høring», sier Anne Berit Aker Hansen, forbundsleder i NNN.