– Tøff konkurranse er viktig for at folk skal få et bedre dagligvaretilbud. Nå kan det bli enklere å etablere seg som ny matbutikk enn det er i dag, eller å konkurrere med de store kjedene. Målet er at mer konkurranse vil føre til et bedre utvalg jevnt over, og mer fornuftige og riktige priser på maten i butikken, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
I høringsforslaget om regulering i grossistleddet foreslår regjeringen blant annet:
- at små dagligvarebutikker (detaljister) får rett til å kjøpe varer fra de etablerte dagligvarekjedenes grossister, inkludert deres egne produkter (EMV), på rimelige vilkår
- at dette følges opp av Konkurranstilsynet, som får en 90-dagersfrist på å følge opp klager fra små butikker som opplever at dette ikke etterfølges
- et forbud mot at kjedenes grossister favoriserer egne merkevarer over andre leverandører på en konkurranseskadelig måte
– En konkurranseskadelig måte kan for eksempel være ved å ta mer betalt for distribusjon hos en uavhengig leverandør, sammenlignet med hva de gjør hos sine egne merkevarer. I sum kan det bli enklere å starte opp eller konkurrere som en liten matbutikk, sier Myrseth.
Kommentar fra NNN:
– Forslaget ligger godt i tråd med NNNs tidligere standpunkter om behovet for å regulere grossist- og distribusjonsleddet sterkere. Dette leddet er en av de viktigste etableringsbarrierene i dagligvaremarkedet. Bedre tilgang til grossisttjenester kan bidra til økt konkurranse, og bedre rammevilkår for norske mat- og drikkevareprodusenter.
– For NNN handler dette også om arbeidsplasser, lokal verdiskaping og en mer robust norsk matindustri og i tillegg kan endringene i lov om god handelsskikk bidra til å begrense kjedenes makt og gi bedre vilkår for dem som produserer maten vår, sier Anne Berit Aker Hansen.
Lenke til hele pressemeldingen fra departementet nedenfor.
